RSS
 

Pijana

04 lut

Alkohol jest ważną częścią mojego życia. Chociaż, z drugiej strony, jest ważną częścią życia każdej osoby w Polsce. I nie ma co udawać, że jest inaczej.

pijanaZacznę może od tego, że moja przygoda z alkoholem zaczęła się dość późno. W sensie, że moje picie alkoholu, bo świadkiem picia byłam od najmłodszych lat. Wiadomo, Polska. Oczywiście, że u mnie w rodzinie także pojawiało się nadużywanie alkoholu i problemy z tego wynikające. Nie ma w naszym kraju rodziny, w której byłoby inaczej – co do tego nie mam wątpliwości. Ale jeśli chodzi o moje picie, zaczęło się dość późno. Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z 2010 roku (czyli dość starych, ale nowszych nie chce mi się szukać) wynika, że w Polsce dzieci zaczynają pić mając lat 12. Najchętniej piją piwo, ale jak deklaruje 70 proc. gimnazjalistów, z zakupem wódki też nie mają problemu.
Nie ja. Pamiętacie pierwszą komunię świętą? Ja też do niej przystępowałam (zresztą byłam wówczas i długo potem dość mocno wierzącą osobą) i pamiętam, że składało się wówczas przysięgę, że do osiemnastego roku życia nie będzie się piło alkoholu. I to był powód. Dlatego nie piłam aż do osiemnastki. No, zdarzyło mi się wziąć łyka piwa od taty czy coś – żeby spróbować (nie smakowało mi), ale nic więcej.

Dziś piję sporo. I w zasadzie czasem poświęcam tej rozrywce chwilkę przemyśleń. Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy w Polsce, gdzie problemy alkoholowe są powszechne. A poza tym dlatego, że w mojej rodzinie one też się zdarzały. A więc mam genetyczne predyspozycje do nałogu. W pewnym sensie muszę więc „się pilnować”. Albo przynajmniej takie mam przekonanie.

O ile mam już swoje sposoby i metody na sprawdzenie tego, czy mam problem (słynny mój Miesiąc Bez Alkoholu, który robię co najmniej raz-dwa razy w roku), to są czasem wydarzenia, które mnie z błogiego stanu pewności wybijają. Tym razem chodzi o Małgorzatę Halber i jej książkę-wyznanie. Gośka, którą kojarzę z wielu, wielu programów, tekstów i materiałów dziennikarskich, jest alkoholiczką. Nie szokuje mnie to, co mówią niektórzy w takich sytuacjach: że to dziwne, że ona z dobrego domu i że nagle alkoholiczka. Wiem, że alkoholizm to choroba demokratyczna w sumie i dotyka różnych ludzi. Stąd gdzieś tam i moja obawa, że dotknąć może mnie.

Pamiętam początek mojego intensywniejszego picia w Warszawie. Bo wcześniej, żeby nie było wątpliwości (przez pierwsze kilka lat w stolicy) piłam stosunkowo mało – alkohol nie był mi potrzebny, bo wspaniałe imprezy od wtorku do soboty zapewniały mi pożądane emocje i doświadczenia. Ale gdy już zaczęłam mocniej pić, spytałam jednego ze znajomych doktorów (ale nie lekarza, tylko osobę z tytułem doktora), czy to nie za dużo – bo jakoś tam mnie to niepokoiło. On stwierdził, ze stoickim spokojem, że zupełnie nie mam się czym przejmować, bo w Polsce klasa średnia pije. To jej cecha charakterystyczna: pije. Wiadomo, że pije coś innego, niż klasa niższa – i to czyni ją także klasą średnią – ale pije. O ile ja chyba klasą średnią nadal nie jestem, to zrozumiałam, że mówi mi o pewnym wzorze kulturowym w ten sposób. Poczułam się, nie ukrywam, rozgrzeszona.

Nie możemy też zapominać o tle rozwoju pojęcia alkoholizmu. Współczesny dyskurs medyczny robi co w jego mocy, by zajmować jak najwięcej przestrzeni. Wszystko staje się zmedykalizowane. Zwykły płyn do kąpieli musi zawierać jakieś medyczne-nano-składniki, sądy podejmują decyzje tylko po konsultacji z ekspertem medycznym a różne nowe zachowania i zjawiska okazują się mieć nazwy medyczne. Coraz więcej różnych –izmów i fobii sprawia, że ciężko dziś mieć pewność, że jakiś nasz nawyk czy „dziwnostka” nie jest przypadkiem opisana już w podręcznikach medycyny. Szaleństwo to – a raczej jego świadomość – sprawiają, że mam do tego dystans. Rozumiem, że to nasz sposób na szukanie pewności i odpowiedzi w społeczeństwie ryzyka i świecie ryzyka. Dlatego nie biorę tego aż tak na poważnie.

Niepokój jednak czasem powraca. Wiadomo – po jakiejś imprezie, na której tracisz telefon czy też wracasz do domu koło 11:00, bo wcześniej przespałeś kilka godzin w tramwaju – jest pewien niepokój. Tym bardziej, że – jak zapewne wiecie – do wypicia drinka nie potrzebuję osoby towarzyszącej. Zdecydowana większość moich prac naukowych pisana była na lekkim rauszu. Uważam, że po 2-3 drinkach mam „lepszy flow” i sprawniej, łatwiej i bardziej gładko idzie mi pisanie. Zresztą mam dowody tego w postaci konkretnych prac naukowych. Nie mam też potrzeby szukania na siłę parterów do picia. Niektórzy tak robią: chcą się napić, więc na siłę szukają kogoś (a najlepiej jeszcze jakiejś okazji!) do wypicia. Ja nie mam takiej potrzeby oszukiwania siebie. Jak mam ochotę na drinka, to sobie go robię. Proste. Nigdy też tego nie ukrywam. Nigdy nie okłamałam nikogo w kwestii picia. Nie chowam alkoholu, nie kitram pustych butelek i nie pozbywam się ich ukradkiem. Nie. Gdy piję, to piję i nie wstydzę się tego.

Jasne, miewałam takie wspaniałe ciągi, że zdarzało mi się wypić coś przez 90 dni bez przerwy. Choć jednego drinka, choć lampkę wina, choć małego szota. Zazwyczaj było to, oczywiście, coś więcej. Ale to, co ratuje moją samoocenę w takiej sytuacji to fakt, że nigdy z powodu alkoholu nie zaniedbałam uczelni czy też zarabiania pieniędzy. Nigdy nie prowadziłam też zajęć po alkoholu. To są standardy, które sobie sama wyznaczam i których się trzymam.

I tu, znów, wrócę do Gośki Halber. Ona używa w swoich rozmowach (zresztą nie tylko ona) sformułowania „dobrze funkcjonujący alkoholik”. To pojęcie jest dla mnie mylące. Bez względu na to, czy ktoś jest z klasy niższej czy średniej, to jednak alkoholizm kojarzy mi się z tym, że człowiek taki ma zmniejszoną „użyteczność społeczną”. Zaniedbuje rodzinę, znajomości, pracę, szkołę, hobby. Bo alkoholizm (poza pewnymi skrajnymi sytuacjami somatycznymi) jest przede wszystkim chorobą społeczną. Skoro więc nie ma tych właśnie objawów „społecznych” – a więc ograniczenia aktywności człowieka w społeczeństwie – to, prawdę mówiąc, nie wiem, gdzie jest problem…

Inna sprawa to tłumienie emocji w alkoholu. Rozumiem, że niektórzy pić mogą, by nie czuć. Ale znów: ja nie mam z tym problemu. Spytajcie zwłaszcza Filipa, któremu regularnie (czasem kilka razy dziennie) komunikuję swoje różne emocje. Nie mam problemów z mówieniem o nich, nazywaniem ich i przeżywaniem. Lubię być wesoła, lubię być smutna, lubię być wkurwiona, lubię być w ekstatycznym nastroju. Lubię te wszystkie emocje i miewam je wszystkie. Alkohol nie jest dla mnie ucieczką od bólu istnienia czy coś takiego. Co najwyżej bywa ucieczką od kiepskich muzycznie imprez. W tym sensie muszę się zgodzić, że działa eskapistycznie.

***

Oczywiście, w sieci znajdziecie mnóstwo testów „czy grozi ci alkoholizm?”, „czy jesteś alkoholikiem?” i inne takie. Pewno zdarzyło się Wam robić je czasem, prawda? Mnie też się zdarzało. Ale mam świadomość, że wcale nie muszą być one akuratne. Podobają mi się te wprost przełożone z badań amerykańskich. Według nich, jeśli codziennie lub prawie codziennie wypijasz lampkę wina do obiadu, to grozi ci alkoholizm. Wiadomo, że do standardów np. francuskich mają się one nijak, prawda? Więc na tej podstawie możecie określić ich przydatność…

Ostatecznie jednak postanowiłam zrobić coś, co dawno już temu miałam w planach. Zajrzałem do klasyfikacji medycznej. Są dwie istotne dla nas – ICD-10, czyli międzynarodowa klasyfikacja chorób i jednostek nozologicznych (wersja 10) oraz DSM-IV, czyli amerykańska klasyfikacja chorób i schorzeń związanych z psychiką ludzką. Po prostu wreszcie wyszukałam tam alkoholizm. I mam odpowiedź.

ICD-10 pod kodem F 10.2 umieszcza „Zespół uzależnienia od alkoholu”. I pisze tak:
Ostateczne rozpoznanie uzależnienia wymaga stwierdzenia występowania co najmniej trzech z wymienionych poniżej objawów przez jakiś czas w okresie poprzedzającego roku.
[ „jakiś czas” – bardzo naukowe określenie… ]
a) Silna potrzeba lub przymus picia alkoholu.
[ nie posiadam… ]
b) Trudności w kontrolowaniu rozpoczęcia lub zakończenia picia lub ilości wypijanego alkoholu.
[ fakt, zdarza się – czasem impreza wymyka się spod kontroli. Z drugiej jednak strony – mam swoje Miesiące Bez Alkoholu i nie są one dla mnie problemem ]
c) Wystąpienie zespołu abstynencyjnego po odstawieniu lub zmniejszeniu dawki alkoholu, przejawiające się charakterystycznymi objawami alkoholowego zespołu abstynencyjnego lub przyjmowaniem tej samej (lub bardzo podobnej substancji) w celu zmniejszenia nasilenia lub uniknięcia objawów zespołu abstynencyjnego.
[ nie posiadam… ]
d) Objawy tolerancji, takiej jak zwiększanie dawki alkoholu w celu uzyskania efektów, które początkowo były wywołane przez dawki niższe (dobry przykład stanowią osoby uzależnione od alkoholu, które są w stanie wypić ilość alkoholu, jaka u osób nie przyzwyczajonych mogłaby spowodować utratę przytomności lub śmierć).
[ nie posiadam – choć fakt, że potrzebuję mniej niż dawniej alkoholu, żeby „urwał mi się film” ]
e) Narastające zaniedbywanie innych przyjemności lub zainteresowań z powodu picia alkoholu; zwiększona ilość czasu poświęcona zdobywaniu alkoholu, jego piciu lub odzyskiwaniu równowagi po wypiciu alkoholu.
[ o nie, absolutnie nie! ]
f) Kontynuowanie picia pomimo oczywistych dowodów na występowanie szkodliwych następstw, takich jak uszkodzenie wątroby na skutek intensywnego picia lub obniżenie nastroju następujące po okresach picia dużych ilości alkoholu. Należy dołożyć starań w celu ustalenia, czy osoba pijąca jest lub można się spodziewać, że będzie, świadoma natury swojego picia i zakresu jego szkodliwych skutków.
[ nie dotyczy ]

Mamy też DSM-IV. Ono także ma coś takiego, co nazywa się „uzależnienie od alkoholu”. Czytamy tam, że jest to:
Nieprawidłowy wzorzec picia prowadzący do klinicznie znaczącego uszkodzenia somatycznego lub zaburzeń psychicznych, manifestujący się przynajmniej trzema z poniższych objawów występujących w ostatnim roku:
– Częste picie alkoholu w większych ilościach i dłużej niż zakładano przed rozpoczęciem picia. Uporczywa chęć lub nieudane próby przerwania picia lub ograniczenia ilości wypijanego alkoholu.
[ już pisałam o tym powyżej ]
– Zespół abstynencyjny:
a) występowanie charakterystycznego zespołu abstynencyjnego po przerwaniu lub zredukowaniu intensywnego i długotrwałego picia. Zespół ten rozwija się w kilka godzin lub dni i manifestuje się przynajmniej 2 typowymi objawami abstynencyjnymi, które powodują znaczne upośledzenie funkcjonowania psychicznego lub społecznego, zawodowego itp. Objawy te związane są z ogólnie złym stanem somatycznym i nie powinny być związane z żadnym innym zaburzeniem psychicznym;
b) picie alkoholu lub przyjmowanie leków (np. barbituranów, bedozjazepin) lub innych substancji o działaniu podobnym do alkoholu;
[ nie dotyczy ]
– Wzrost tolerancji definiowany w dwójnasób:
a) potrzeba znacząco wyższych dawek do wywołania intoksykacji lub innego oczekiwanego efektu alkoholu;
b) wyraźne zmniejszone efekty działania alkoholu przy piciu tej samej dawki;
[ nie dotyczy ]
– Przeznaczenie znacznej ilości czasu na zdobycie alkoholu lub na dochodzenie do siebie po piciu.
[ nie dotyczy – dochodzę do siebie zawsze w ciągu sekund lub minut ]
– Znaczne zredukowanie aktywności społecznej, zawodowej i rekreacyjnej z powodu picia.
[ o, nie, nie! nie dotyczy ]
– Picie alkoholu mimo wiedzy, że nawracające problemy zdrowotne lub psychiczne są spowodowane lub zaostrzone przez picie alkoholu (np. picie mimo wiedzy, że alkohol zaostrza chorobę wrzodową)
[ nie dotyczy ]

***

Oczywiście, alkoholizm bywa dużym problemem w rodzinach, w związkach, w znajomościach. Nie jest jednak moim zmartwieniem. Wydaje mi się po prostu, że nie jestem alkoholikiem a zwykłym pijakiem.

 
Komentarze (8)

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~M.

  9 lutego 2015 o 19:27

  Ale przecież urządzanie „miesiąca/tygodnia/roku bez alkoholu” to jeden z najczęstszych mechanizmów obronnych alkoholików. Sama przyznajesz, że robisz to po to, żeby udowodnić sobie, że panujesz nad sytuacją. To wygląda na taki wentyl bezpieczeństwa usprawiedliwiający i uprawomocniający picie między okresami „nie-picia”.

  Jeśli chodzi o „funkcjonujących alkoholików” sprawa wygląda podobnie, bardzo często zdarza się, że osoby uzależnione, a nie do końca gotowe z taką prawdą o sobie się skonfrontować, funkcjonują bardzo „sprawnie” społecznie, rekompensując na zewnątrz obawę przed byciem „nieużytecznym/niepotrzebnym/nieogarniętym itp.” Odnoszą sukcesy zawodowe, robią kariery, bo dzięki temu mają zewnętrzny namacalny dowód na to, że nie są alkoholikami – „przecież ja funkcjonuję!”; „przecież nie leżę zasikany/a pod mostem, mam tytuł naukowy/kierownicze stanowisko/dobrą pensję!” To bardzo niebezpieczna sieć wymówek, myślę, że proporcjonalnie „gęstsza” do rozmiaru obawy, że diagnoza może okazać się prawdą.

  „Auto-diagnozowanie” i lektura klasyfikacji medycznych też nie jest najlepszym pomysłem; wymienione wyżej punkty to jedynie wskazówki, często niewyczerpujące tematu i mgliście sformułowane, przeznaczone dla specjalistów praktykujących leczenie alkoholizmu i potrafiących poszerzyć je o doświadczenie kontaktu z konkretnym pacjentem. I wreszcie – tłumienie emocji w alkoholu to nie jedyny powód picia (choć rzeczywiście dość często spotykany), ale równie często zdarza się np. sytuacja odwrotna – trzeba pić, żeby właśnie COŚ poczuć, np. lepszy „flow” podczas wykonywania pracy, nawiązywania kontaktów społecznych, albo żeby móc w pełni zrelaksować się po ciężkim dniu/tygodniu/miesiącu, albo jeszcze inaczej – nagrodzić się za dobrze wykonaną pracę, spełnione obowiązków itp. Przyczyny picia, motywacje pijących, przebieg choroby i jej skutki – zarówno „wewnętrzne” w psychice chorego, jak i „zewnętrzne” w jego otoczeniu i funkcjonowaniu – są BARDZO różnorodne i złożone.

  Obrona na zasadzie „może i mam problem z alkoholem, ale mieszkamy w Polsce i nie oszukujmy się/ bądźmy poważni/ nie bądźmy naiwni, KAŻDY w Polsce ma problem z alkoholem/jest od czegoś uzależniony/traktuje alkohol jak istotną część swojego życia” to kolejna pułapka, próba rozmycia mechanizmu uzależnienia i uspokojenia obaw, że być może jednak jakiś problem istnieje.

  Trzeba dużo ostrożności w pisaniu o alkoholizmie, zwłaszcza (potencjalnie) w kontekście obawy o własne zdrowie – łatwo wtedy stać się nieświadomym adwokatem własnej sprawy i przy okazji wprowadzić w błąd tych czytających, którzy słabiej znają się na sprawie, a np. czują podobne obawy w stosunku do siebie lub kogoś bliskiego. Żadna wiedza nie uchroni w pełni przed chorobą i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy specjalisty po wnikliwej obserwacji i kontakcie z pacjentem.

   
  • ~Jej Perfekcyjność

   12 lutego 2015 o 16:39

   Nie sądzę, żeby okresy bez alkoholu były tak popularne wśród alkoholików. Tym bardziej, że – jak wynika z klasyfikacji ICD – nieumiejętność dotrzymywania okresów bez alkoholu jest jednym z objawów tej choroby.

   Ja wiem co kryje się pod potocznym określeniem „dobrze funkcjonujący alkoholik”, ale uważam, że to jest sprzeczność. Jeśli jest alkoholikiem, to nie może dobrze funkcjonować. Proste. To tak jakby powiedzieć „ślepy z dobrym wzrokiem”.

   Sądzę jednak, że nie można pomijać aspektu kulturowego. Czym innym jest picie w USA a czym innym u nas. Dla przykładu, oczywiście. Więc definicja „picia ponad miarę” albo innych tego typu określeń jest uzależniona od kontekstu. I stąd mówienie, że „w Polsce wszyscy piją” ma sens.

   Nie mam obawy o swoje zdrowie. Dlatego piszę o alkoholu lekką ręką. Lekką, ale trzeźwą ;)

    
   • ~Buba

    28 lutego 2016 o 10:36

    W Polsce nie wszyscy piją i na pewno sam o tym wiesz bo jesteś wykształconą osobą w końcu. Mylisz się pisząc, że wśród alkoholików miesiące bez alkoholu nie są popularne. Wręcz przeciwnie! Mówienie sobie „wytrzymam miesiąc. Bo mogę!!” jest właśnie jednym z najdobitniejszych dowodów na to, że masz problem. Bo gdybyś nie miał, to po co składać takie uroczyste deklaracje? Alkoholicy robią sobie regularnie miesiące bez alkoholu a potem dumni, że się udało wpadają w ciągi lub piją za dużo, bo na tym polega ta choroba.
    Przestań szukać wymówek bo to jest dziecinne. Gdybyś chlał tyle samo w Szwecji lub Japonii też byś szukał sobie idiotycznych usprawiedliwień w kulturze ale przestań zwalać swoje picie na Polskę bo to jest śmieszne. Ja mieszkam w Polsce i nie piję.

     
 2. ~Paweł Orzechowski

  10 lutego 2015 o 19:07

  „Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy w Polsce, gdzie problemy alkoholowe są powszechne. A poza tym dlatego, że w mojej rodzinie one też się zdarzały. A więc mam genetyczne predyspozycje do nałogu”

  Czyli mam rozumieć, że analogicznie istnieją:
  - gen homoseksualizmu
  - gen niechęci do psów
  - gen wygranej w lotto
  - gen jedzenia sałatki owocowej
  Czy tak? Proszę o odpowiedź.

   
  • ~Jej Perfekcyjność

   12 lutego 2015 o 16:41

   Porównywanie choroby (alkoholizm) do wygranej w Lotto jest chyba bez sensu, nie sądzisz? :) Oraz nie ma „genu alkoholizmu”. Jest za to genetyczna predyspozycja do uzależnień lub do uzależnienia konkretnego. Nigdy nie napisałam, że istnieje „gen alkoholizmu”, o którym wspominasz.

   A co do „genu homoseksualizmu” (to tak przy okazji, zupełnie niezwiązane z tematem), to rzeczywiście trwają poszukiwania takowego :)

    
 3. ~Marcin

  13 lutego 2015 o 00:32

  Był ciekawy artykuł w grudniowym (a może styczniowym?) „Twoim Stylu” o pijących kobietach — polecam.

  Dla mnie kluczowa sprawa: nie jesteś uzależniony, jeśli jesteś trzeźwy, wtedy, kiedy chcesz być trzeźwy. Jak idziesz do pracy, jak prowadzisz samochód, jak robisz sobie miesiąc bez alkoholu. Albo kiedy kończysz pić, wtedy kiedy zamierzasz. Ogólniej mówiąc – kiedy masz panowanie nad tym.

  Aha — i picie w Polsce i w USA wygląda dokładnie tak samo. Amerykanie tak samo, jak Polacy mówią „tak, tak, nasza kultura taka jest, wszyscy piją i tyle”.

   
 4. ~Leszek

  30 marca 2015 o 00:11

  Prowadzę… Prowadzę. Jestem tryeźwy. :)
  http://www.almoc.pl/img.php?id=3361

   
 5. ~buba

  30 maja 2015 o 07:15

  Ja się zastanawiam, kiedy przestaniesz pajacować i uchlewać się w sztok a pójdziesz na AA ? Powyższe usprawiedliwienia są śmieszne i jako wykształcona osoba musisz o tym wiedzieć.”Wszyscy piją”, „Każdy Polak”, „Profesor mi powiedział, że klasa średnia pije”…Wiesz, że nie każdy pije. Stać Cię na więcej. Profesor raz powiedział Ci jedno, a ile osób sugerowało, że masz problem z alkoholem? No właśnie. Smuci mnie, gdy czytam wypowiedź brzmiącą tak: w moim domu było zawsze dużo alkoholu, mam więc genetyczne skłonności, piję czasem 90 dni z rzędu i sytuacja tak się wymyka spod kontroli, że muszę urządzać „Miesiąc Trzeźwości” (jakby nie można było po prostu nie chlać), ale… nie mam problemu! Pobudka! To nie jest normalne. Szczycenie się, że nigdy nie prowadziłeś pijany zajęć, jakby był to jakiś wyczyn (Małgorzata Halber też pisała o tym, że na wizji była trzeźwa. A nadal była alkoholiczką.) lub że 1 miesiąc nie pijesz a 11 chlejesz na umór… Naprawdę nie wydaje Ci się ,że mówi samo za siebie?

  Z wpisów na Twoim blogu wyłania się obraz bardzo smutnej osoby, maniacko łaknącej kontaktów z ludźmi, osoby która zdecyduje się na wiele żeby ktoś ją dostrzegł i okazał gest sympatii.Terapia na pewno pomogłaby nie tylko w problemach z alkoholem. Jeśli uważasz, że AA to wstyd i fanaberia, to zastanów się nad tym jeszcze raz. Ponad 30-letni zachlany facet śpiący w tramwaju o 11 rano to nie jest wstyd? Wydawanie po pijaku znacznych sum, choć pieniądze są Ci potrzebne na inny cel i obiecywałeś sobie…? Wypadki, które często zagrażają życiu i zdrowiu, a na trzeźwo by się nie wydarzyły? No właśnie.

   
 

 • RSS
 • Twitter
 • Facebook
 • MySpace
 • Picasa
 • YouTube
 • Last.fm